Vršnjaci koji pohađaju Srpsku dopunsku školu u Pariskom regionu i Poljoprivredno-veterinarsku školu u Rekovcu bili su veoma motivisani za rad. Zahvaljujući prošlogodišnjim susretima, više nije bilo treme – đaci su raspoloženo krenuli u novu avanturu druženja i putovanja kroz geografiju Srbije.
Kao rezultat zajedničkih ideja i dogovora, nastala je prezentacija kao odgovor na temu susreta „Pričam ti o sebi i svom kraju“. S obzirom na to da su se u dosadašnjem periodu đaci već predstavili i upoznali, akcenat je stavljen na opis gradova i mesta u kojima žive učenici u Srbiji i iz kojih su poreklom đaci koji žive u francuskoj dijaspori.
Tema je realizovana kroz odabir tekstova o gradovima i krajevima, prigodnih fotografija prilikom boravka u istima i prikaza kulturno-istorijskih znamenitosti kao i poznatih ličnosti. Čas je zamišljen tako da učenici nauče nove termine na francuskom i srpskom jeziku kroz prezentaciju gradova i njihovih osnovnih karakteristika, ali i pokažu svoje snalaženje na karti.Uz ime svakog grada priložena je i slika grba grada na osnovu koje su učenici shvatili da svaki grad ima zasebnu priču, istoriju i kulturu. Učenici su kroz jačanje jezičkih kompetencija naizmenično predstavljali pojedine gradove, i to učenici iz Pariskog regiona na srpskom, a iz Rekovca na francuskom jeziku. Prezentacija je osmišljena tako da se ostvari međupredmetna korelacija jer su pojmovi uzeti iz oblasti nauke, kulture, istorije, tradicije srpskog i francuskog naroda, sporta, medija, turizma i savremene komunikacije. Ovo je naravno bila prilika da pokažu, u prvom redu, svoje poznavanje srpskog odnosno francuskog jezika, ali i opšte kulture.
Koncept prezentacije je takav da obuhvata prikaz Beograda, Novog Sada, kao i Pomoravlja odnosno Pomoravskog okruga – Rekovac, Jagodina, Ćuprija, Paraćin, Despotovac i Svilajnac, a potom i Kragujevca, Požege i Šapca. Na ovaj način je obuhvaćen širok geografski potez Srbije i prikazana dobrim delom srpska turistička razglednica. Ovo je bila prilika da se učenici upoznaju ne samo sa geografijom već i istorijom, kulturom, ekonomijom, tradicijom, gastronomijom, ali i aktuelnim izgledom pomenutih lokacija. Posebnu draž času dali su emotivni iskazi učenika koji su sa ljubavlju govorili o tome šta ih sve vezuje za mesto njihovog porekla. Pored urbanih slika gradova, date su i slike prelepe prirode, planina, manastira, poznatih turističkih destinacija, kao i muzeja, galerija, spomen-parkova, prirodnjačkih centara, akva-parkova, festivala, pozorišta…
Učenici su sami osmislili tekstove o gradovima, priložili fotografije i tako postavili osnovu za izradu zajedničke prezentacije.
U završnom delu časa – susreta, učenici su razmenili svoje impresije. Druženje je proteklo u veseloj i prijatnoj atmosferi. Naredni susret je već najavljen, odmah posle raspusta, u maju. Dečji osmesi bili su najbolja potvrda ostvarenim na času, a ujedno i motivacija za nove ideje i nove susrete.
Tekst:
Milija Jevremović
profesor srpskog jezika i književnosti, Srpska dopunska škola u Francuskoj
Jasmina Milovanović
profesor francuskog jezika i književnosti, Poljoprivredno- veterinarska škola u Rekovcu
[images cols=“five“ lightbox=“true“]
[image link=“18720″ image=“18720″]
[image link=“18721″ image=“18721″]
[image link=“18722″ image=“18722″]
[image link=“18723″ image=“18723″]
[image link=“18724″ image=“18724″]
[/images]