Osvanuo je i peti dan kampa. Odlazimo na doručak, a posle doručka krećemo na izlet.
Prva stanica našeg izleta bio je Petrovac na Mlavi. Prošetali smo ulicama Petrovca na Mlavi i posetili Zavičajni muzej. U ovom muzeju možemo videti originalne predmete, a i kopije nakita Drage Mašin.
Originalni dnevnik Lepog Laze i kraljičine medalje. Posle muzeja posetili smo Galeriju Krug. Saznali smo da imaju dve izložbe godišnje ( proljećnu i jesenju izložbu). Prestavili su nam izložbu afirmisanih umetnika iz Srbije.
Izložba nosi naziv „Karavan umetnosti“.
Sledeća destinacija na našem izletu bilo je selo Bistrica. Predstavlja kulturno istorijsku celinu od 9 vodenica, a 8 je u funkciji i dan danas. Vodenice su poznate po tradicionalnom načinu mljevenja kukuruza i pšenice za pravljenje bistričkog brašna. Pšenica i kukuruz se ručno melju. Mi smo danas posetili Ivkovu vodenicu. Nazvana je po pradedi Ivku on je imao tri sina. Vodenica je srušena 70 godina, al je ponovo obnovljena.
Posetili smo i Spomen sobu Dragutina Tomaševića našeg maratonca i prvog učesnika Kraljevine Srbije na Olimpijskim igrama 1912. godine u Stockholmu. Spomen sobu uredio je Dragutinom rođak Radiša Rajković u prostorijama nekadašnje mljekare, izložene su Dragutinove fotografije, njegov krevet, vojnički šljem i porodični gramofon.
Nastavljamo putovanje i stižemo do manastira Gornjak.
Manastir Gornjak se nalazi na proširenom platou Mlave, u Gornjačkoj klisuri. Zadužbina je cara Lazara,a obzirom da je zbog svog položaja bio van granica tranzitnih pravaca uspeo je da se održi. Podignut je 1381. godine. Inspiracija je poznate pesme Đure Jakšića, Put u Gornjak.
Kada je srpska država pala pod tursku vlast 1459. godine, manastir je doživeo brojna oštećenja. Imao je svoju parohiju sa devedeset devet domova. Dva puta je obnavljan za vreme Turaka a najgoru sudbinu je doživeo u Drugom svetskom ratu kada je spaljen od strane Nemaca. Tada su uništene mnogobrojne dragocenosti poput povelje kneza Lazara, barjak cara Dušana itd. Nakon oslobođenja Srbije je dozidan. Današnji manastir Gornjak podseća na staru manastirsku crkvu, osim što leži na starim temeljima. Pravi manastir je izgrađen u pećini, iznad današnjeg. Njegova jedinstvena odlika jeste živopisnost unutrašnjih strana zidova sa remek delima duborezačke veštine i ikonostasom iz devetnaestog veka. Zaštićen je kao spomenik kulture od velikog značaja.
Poslednja destinacija našeg putovanja bilo je Krupajsko vrelo. Saznali smo da je dužina jezera 40 metara, a širina 17 metara. Igradnjom brane za potrebe mlina koji i danas radi potopljen je prvobitni izvor. U blizini vrela se nalazi i izvor vode sa temperaturom od 26 °C. Izvor je proglašen spomenikom prirode od nacionalnog značaja.
U istraživanjima koja su vršena, ronioci su se spustili na 123 metra dubine gde su prolazili kroz čitav lavirint podzemnih krakova. Koristili su kanape kako bi mogli da se vrate na površinu. Dakle, nije samo fascinantno spolja već i ispod svoje površine.
Več smo priveli kraju sa prezentacijama Norveške i Rumunije.
Teodora Lazarević