U okviru projekta Umrežena Srbija, nastavlja se divna saradnja između učenika dopunske nastave na srpskom jeziku Ministarstva prosvete Republikke Srbije iz bavarskih gradova Regenzburga, Nirnberga i Erlangena i učenika Osnovne škole „Jovan Mikić“ iz Subotice.
Učenici iz Bavarske su se vratili u školske klupe nakon dvonedeljnog raspusta, a učenici iz Subotice željno iščekuju kraj školske godine i početak letnjeg raspusta.
I jedni i drugi su bili vredni proteklog meseca i uradili su pregršt prezentacija, plakata, slika i divnih radova na teme koje su pripremile nastavnice Anita Takač Trukli, Gordana Budiša i Dajana Luković, a onda ih prezentovali jedni drugima.Đaci su se radovali susretu i jadva čekali da ponovo razgovaraju sa novim drugarima.
Učenici iz 5.c, 6.c, 7.a, 7.b, 7.c, 7.d i 8.c razreda OŠ „Jovan Mikić“ iz Subotice su se odlično pokazali i napravili različite radove u okviru tema:
1.Svetski dan knjige,
2. Uskrs i uskršnji običaji,
3. Srbija u srcu,
4. Narodne nošnje iz Vojvodine i Bavarske,
5. Svetski dan hrane.
Njihovo izuzetno znanje nemačkog jezika, odlično kulinarsko umeće i kreativan rad su pohvaljeni od strane nastavnica i učnika iz Regenzburga, Erlangena i Nirnberga, koji su posebno bili oduševnjeni izborom jela koja su se našla u prezentacijama, a koja im u dijaspori najviše nedostaju. Svima su proradile emocije i nostalgija za najlepšom zemljom na svetu, Srbijom.
Nastavnica Gordana Budiša je sa svojim grupama iz Nirnberga i Erlangena napravila zanimljive radova na temu „Uskrs i uskršnji običaji“, a na istu temu su radionicu imali i đaci iz Regenzburga. Puno šarenih jaja, veselih tanjirića, crteža i ćiriličnih rukopisa našlo se i u kreativnom videu koji je napravila nastavnica Budiša.
Učenici iz Regenzburaga su, sa nastavnicom Dajanom Luković, predstavili drugarima iz Subotice predivne prezentacije o gradu Regenzburgu i o srpskim gradovima iz kojih dolaze, kao i jelima koja su karakteristična za ovaj deo Nemačke. Povodom Dana slovenske pismenosti su na maštovitom plakatu ispisali najlepše reči srpskog jezika i poručili koliko je bitno pisati maternjim jezikom.
A jedna od najlepših srpskih reči je upravo reč PRIJATELjSTVO, reč koja je kruna ovih radionica i koja dokazuje da svim učesnicima projekta druženje izuzetno prija.
Nastavnice ističu da su ponosne, jer su đaci bili veoma motivisani za učešće na radionicama i da će nastaviti prijateljstvo ova četiri grada i sledeće školske godine.
Tekst: Dajana Luković, Anita Takač Trukli i Gordana Budiša